Aktualności

Koło Naukowe Polonistów zaprasza na spotkanie autorskie z Weroniką Kacprzak, które odbędzie się 7.05.24 o godzinie 15:15 w auli 0.8B.

Weronika Kacprzak jest początkującą pisarką. Zadebiutowała powieścią z gatunku fantasy pt. Bellator. Tajemnica Wellneice. Inspiracją do stworzenia jej była mitologia słowiańska zmieszana ze szczyptą czarnej baśni. To dopiero początek jej pisarskiej drogi, z chęcią jednak dzieli się wrażeniami z perspektywy wydawniczego nieboraka."

spotkanie autorskie plakat z zaproszeniem
26 kwietnia 2024 r. odbył się wykład gościnny"Teaching students with disabilities" poprowadzony przez dr. Boopathi P. z Central University of Tamil Nadu w Indiach.
Na wstępie mgr Ewelina Chwedczuk przywitała dr. Boopathi i przedstawiła jego życiorys i drogę kariery naukowej. Następnie dr. Boopathi wygłosił wykład na temat nauczania uczniów z niepełnosprawnościami, w którym opisał rodzaje niepełnosprawności i podkreślił ważną rolę indywidualnego podejścia do uczniów i zrozumienia ich potrzeb. Całość została podsumowana aktywną dyskusją.

Wykład został zorganizowany przez mgr Ewelinę Chwedczuk jako efekt mobilności i współpracy Pani mgr z Central University of Tamil Nadu w Indiach.
817f2286 1157 4150 8583 63450fab7c04 ed3120d6 79ca 446a 929a 96cbffdf3d91

24 kwietnia 2024 roku w ramach cyklicznych wydarzeń kulturalnych inicjowanych przez Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa oraz Uczelniany Ośrodek Kultury Uniwersytetu w Siedlcach odbył się kolejny spektakl teatralny. Tym razem był to premierowy pokaz sztuki „Opehetka”, którą na podstawie dzieł Witolda Gombrowicza („Trans-Atlantyk”, „Dziennik 1961-1966”, „Operetka” oraz „Testament”) wyreżyserował i brawurowo przedstawił Piotr Kondrat, artysta związany na co dzień z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Oparte na grze światła i cieni widowisko pozwoliło widzom nie tylko na obcowanie z surrealistyczną Gombrowiczowską formą, ale i na bezpośrednie spotkanie z duchem pisarza, nieustannie snującym się po scenie w ślad za aktorem.

Słowem wstępnym wydarzenie opatrzyła Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych dr hab. Beata Walęciuk-Dejneka, prof. uczelni, natomiast po spektaklu Dyrektor IJiL dr hab. Sławomir Sobieraj, prof. uczelni przeprowadził z Piotrem Kondratem rozmowę na temat wystawionej sztuki i okoliczności jej powstania. Spotkanie dwóch pasjonatów twórczości Gombrowicza przerodziło się w ożywioną dyskusję z publicznością – włączyły się w nią również obecne na widowni dr Walentyna Krupowies oraz dr Adrianna Urban-Rafałek z IJiL.

Opehetka - spektakl plakat

Konkurs wymowy angielskiej plakat
Plakat konkurs na esej

konferencja Literatura i Prawo IX 2024

konfrencja studencka 2024

Koło Naukowe Polonistów działające w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UwS ma zaszczyt i przyjemność zaprosić studentów i doktorantów do wzięcia udziału w krajowej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej – Oniryczne labirynty: marzenia senne i wyobraźnia w literaturze, kulturze i języku.
Szczegółowych informacji udzieli Państwu opiekun Koła Naukowego Polonistów, mgr Barbara Bandzarewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
głos studencki
Zapraszamy do współpracy.